Galerie "Mnichów"
Galerie "Mnichów"

Minerały
Masywu Ślęży


Kontakt
Klub
Działalność
Galerie
Sobótka i Ślęża

 

Linki
Aktualizacje

 

Minerały
Masywu
Ślęży

SANKTUARIUM ŚW. ANNY SAMOTRZECIEJ W SOBÓTCE

     Cudami słynąca od niepamiętnych czasów figura Św. Anny do Sobótki została prawdopodobnie przywieziona w XII wieku z Kijowa przez księżniczkę ruską Marię Wloskonissę, żonę Piotra Własta. Dla niej zbudowano kaplicę (obecne prezbiterium), której dolne partie zachowały się do dnia dzisiejszego do wysokości okien  prezbiterium.
     Według historyków sztuki obecna figura pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku, rzeźbiona w drewnie lipowym w stylu romańskim z drobnymi elementami gotyckimi. Widoczne są na niej również przeróbki barokowe dokonane podczas renowacji w 1699 roku.
W 1511 roku bractwo pielgrzymów dobudowało do „tylnej kaplicy Św. Anny” gotycki kościół. Również w tym samym czasie powstała prawdopodobnie kapliczka Św. Anny dobudowana z tyłu prezbiterium. Portal z piaskowca i ściana szczytowa pochodzi z XVI wieku, ale widoczne jest na niej duże zamurowane okno gotyckie.
Świątynia ta pełniła dwie funkcje: kościoła pogrzebowego i odpustowego. Wskazują na to odprowadzanie zmarłych na przykościelny cmentarz jak również liczne pielgrzymki do cudownego wizerunku Św. Anny zarówno ze Śląska jak i z Czech, Moraw, Słowacji i Węgier. Coroczne główne uroczystości miały miejsce w trzeci dzień Zielonych Świąt – rocznicę poświęcenia kościoła.
     W czasie wojny trzydziestoletniej 10 VI 1633 roku wojska saskie spaliły kościół razem z całym miastem. Po pożarze część okien zamurowano, sklepień nie odbudowano, lecz dano płaski sufit – drewniany strop. Prezbiterium zasklepiono kolebką z lunetami.
W latach Kulturkampfu władze pruskie w 1875 roku odebrały kościół katolikom i przekazały go gminie starokatolickiej, który odzyskano dopiero w 1893 roku.
Po II wojnie światowej kościół, do czasu wyremontowania kościoła parafialnego, stanowił centrum życia religijnego mieszkańców Sobótki.
     17 XII 2000 roku Ks. Henryk Kard. Gulbinowicz, Arcybiskup Metropolita Wrocławski oficjalnie erygował lokalne Sanktuarium Św. Anny.
Na uwagę w kościele zasługują:
-    dwa piaskowcowe portale w zakrystii z 1701-1702r.
-    portal kruchty południowej z XVIII wieku.
-    cztery gotyckie rzeźby z 1500 roku (wys. 2,5 m) przedstawiające Matkę Bożą z Dzieciątkiem, Św. Annę Samotrzecią, Św. Augustyna i Św. Jadwigę;
-    barokowy ołtarz główny z 1720 roku i pięć figur Św. Janów.
-    ołtarz Czternastu Świętych Wspomożycieli z 1720 roku.
-    Pieta Matki Bożej Bolesnej,
-    ambona i kropielnica z 1726 roku.


ta strona wygląda najlepiej w rozdzielczości 1024x768 IE 6.0,  ISO 8859-2
webmaster
gskrzypek@yahoo.com Copyright © 2002 KLG Mnich . All rights reserved.
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, 30. April 2008.