Galerie "Mnichów"
Galerie "Mnichów"

Minerały
Masywu Ślęży


Kontakt
Klub
Działalność
Galerie
Sobótka i Ślęża

 

Linki
Aktualizacje

 

Minerały
Masywu
Ślęży
Podziemne kwiaty - minerały Ziemi Ślężańskiej
 
chryzotyl  -  Nasławice
chryzotyl  -  Wiry
     Masyw Ślęży znany jest z wielu skarbów natury eksploatowanych przez człowieka. Skarbami ukrytymi pod ziemią są minerały i kamienie szlachetne. Okolica nasza obfituje w wiele cennych i rzadkich minerałów, znanych niejednokrotnie na całym świecie. Przykładem niech będzie blok nefrytu o wadze ponad 2 ton, który został wywieziony w 1899r. przez sławnego badacza kamieni szlachetnych G. F. Kunz’a z Jordanowa do Stanów Zjednoczonych. Obecnie ten wspaniały okaz znajduje się w Metropolitan Muzeum w Nowym Jorku.
     Kolekcjonerzy i zbieracze minerałów – nie tylko z Polski – chętnie przyjeżdżają w nasze strony, aby w Sobótce, Nasławicach, Jordanowie, Wirach czy Tąpadłach, znaleźć okazy m.in. takich minerałów, jak: serpentyn, opal, turkus, kwarc. W cyklu krótkich notatek proponuję przedstawienie najcenniejszych i najczęściej występujących minerałów Masywu Ślęży.
     SERPENTYN – minerał o składzie chemicznym Mg6 (OH)8/Si4O10 – nie tworzy wyrazistych kryształów, lecz zbite skupienia skrytokrystaliczne – antygoryt; lub skupienia włókniste – chryzotyl. Serpentyny są minerałami tworzącymi skały serpentynitowe części Masywu Ślęży o barwie zielonej. Serpentyny możemy znaleźć w bardzo wielu miejscach, zarówno w kamieniołomach i odkrywkach serpentynitowych, ale i na polnej ścieżce czy leśnym szlaku.
opale  mszyste  -  Nasławice
antygoryt  -  Nasławice
     Spośród tych minerałów najłatwiej rozpoznać można chryzotyl. Wygląda on bardzo charakterystycznie – zbudowany z włókien sklejonych ze sobą, przypomina tym samym kształtem i strukturą drewno, ma bardzo piękny kolor ciemnej, butelkowatej zieleni (Nasławice, Jordanów) lub kolor zielono jabłkowy do prawie żółtego (Wiry, Sobótka). Ponadto serpentyny przepuszczają bardzo mocno światło, a cecha ta zwana jest prześwieceniem.
     Każdy kto chciałby znaleźć ładne, lecz niewielkie okazy tych minerałów powinien wybrać się na starą hałdę po kopalni magnezytu w Sobótce (pomiędzy drogami do Sobótki Górki i Garncarska). Natomiast duże i bardzo efektowna okazy, nadające się do obróbki i szlifowania, można znaleźć na starej hałdzie po kopali magnezytu w Wiry w Wirkach (drogą z Sobótki w kierunku Świdnicy, ale przez Wiry a nie Garncarsko i Tworzyjanów), gdzie okazy dochodzą nawet do 25 cm długości i nieraz do kilku kilogramów wagi. Najpiękniejsze serpentyny – zarówno antygoryt, jak i chryzotyle – o barwach od ciemnozielonkawych do szmaragdowych – występują w czynnym kamieniołomie serpentynitu w Nasławicach (z Sobótki drogą w kierunku Jordanowa).  Bardzo polecam wycieczkę do nasławickiego kamieniołomu w dzień wolny od pracy w kopalni, oczywiście po otrzymaniu pozwolenia od kierownictwa zakładu.
     Masyw Ślęży jest największym skupiskiem skał sprpentynitowych w Polsce i jednym z największych w Europie. Oprócz naszego złoża, pomniejsze występują jeszcze w Ząbkowicach Śląskich i Górach Sowich, lecz serpentyny stamtąd są mniej atrakcyjne dla kolekcjonerów i trudne do znalezienia.
     Pamiętać należy, że poszukując minerałów przestrzegamy zasad bezpieczeństwa i ochrony środowiska, oraz że nie możemy naruszać samowolnie obcej własności.
                                                                                                                                                    CDN...

Tomek Dzielnicki
 
 


ta strona wygląda najlepiej w rozdzielczości 1024x768 IE 6.0,  ISO 8859-2
webmaster
gskrzypek@yahoo.com Copyright © 2002 KLG Mnich . All rights reserved.
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, 30. April 2008.